ÜNİVERSİTEMİZİN 2019- 2020 AKADEMİK YILI BAŞLANGIÇ COŞKUSU
Orjinal Resim

Başiskele Belediyesi ve Kocaeli Üniversitesi iş birliğiyle sosyal sorumluluk projesi olarak 2017 yılında hayata geçirilen ve gelecek nesillere ışık tutan Başiskele Çocuk Üniversitesi’nde 2019-2020 Akademik Yılı Açılışı gerçekleştirildi.

Kocaeli'nin ilk ve tek çocuk üniversitesi olma özelliğini taşıyan üniversitemizin yeni binamızda gerçekleşen akademik yılı açılış törenine AK Parti Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Yaşar Çakmak, Başiskele Belediye Başkanımız M. Yasin Özlü ve Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Ahmet Küçük, Başiskele Çocuk Üniversitesi idarecileri, öğretmenler, öğrenciler, veliler ve çok sayıda vatandaşımız katıldı.

Barış Pınarı Harekatı’nda şehit düşen askerlerimiz ve tüm şehitlerimiz için saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı okunmasıyla programa başlandı. Üniversite öğrencilerimizden İclal Uçkun ve kıymetli velilerimizden Ayşe Yüksel'in teşekkür konuşmaları ardından kürsüye Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Ahmet Küçük çıktı.

REKTÖR YARDIMCISI KÜÇÜK: “BİR TOPLUMUN EN ÖNEMLİ HAZİNESİ NİTELİKLİ İNSAN GÜCÜDÜR”

Ahmet Küçük yaptığı konuşmada, “Bir toplumun en önemli hazinesi nitelikli insan gücüdür. Nitelikli insan gücünü etkileyen en önemli aktör ise eğitim sistemidir. Bilim ve sanatla erken yaşta tanışmak o ülkenin gelişmesine önemli katkıların sağladığını dünya gözlemlemiş ve ülkemiz de bunun farkına varmış. O yüzden böyle müesseselerin açılması yaygınlaşmıştır. Erken yaşta tanıların konulması bu tanıların çerçevesinde çocuklarımızın oraya yönlendirilmesi, o yönlendirmeler kapsamında ihtiyaç duyulan yönlendirmeleri alması ülkemizin kalkınması açısından çok önemlidir. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre okul çağındaki çocukların yüzde 2’si özel yetenekli olarak görülmekte. Ülkemizde de Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) tarafından ülkemizdeki çocuklara bu tanılar konuluyor. Ancak bunlarda ülkemizdeki çocukların yüzde 4’üne bu tanılar konuluyor ve bu çocuklarımızın yeteneklerine göre yönlendirmeler yapılarak eğitimler veriliyor. Çocuklarımızın yüzde 96’sına ne oluyor? İşte problem burada başlıyor. Çocuklarımızın yüzde 96’sının tanıları konulamıyor ve onlar istedikleri yönde eğitim alamıyorlar. Bu amaçla biz de Kocaeli Üniversitesi olarak, Başiskele Belediyesi ile iş birliği yaparak Kocaeli ilimizde 2017’de Başiskele Çocuk Üniversitesi’ni hayata geçirdik. Emeği geçen herkese tekrar teşekkür ediyorum. Ne kadar anlamlı ve güzel bir iş yaptığımızı burada görüyoruz.” dedi.

“Burada çocuklarımız okul dışı eğitimleri görerek akademik düşünme, özgüven kazanma ve yetenekleri doğrultusunda eğitimlerini alarak topluma daha hazır hale geliyorlar.” diyen Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Ahmet Küçük, “Bizim gelecek vizyonumuz şu olmalı: Erken yaşta tanılar konulmalı, o tanılar içerisinde çocuklarımız eğitimini almalı. Bu eğitim bireyin kendisi için değil, aynı zamanda devlete, topluma ve insanlığa faydalı bireyler olması olduğunu unutmamalıyız.” ifadelerini kullandı. 

BELEDİYE BAŞKANI M. YASİN ÖZLÜ’YE BÜYÜK SÜRPRİZ

Ahmet Küçük’ün konuşmasının ardından kürsüye Başiskele Belediye Başkanı M. Yasin Özlü çıkarken, Başkan Özlü’ye Başiskele Çocuk Üniversitesi’nin 650 öğrencisi büyük bir sürpriz yaptı. Öğrenciler, Başiskele Çocuk Üniversitesi Rektörü olarak Belediye Başkanı M. Yasin Özlü’yü seçti. Başkan Özlü’nün fahri rektörlük cübbesini Ahmet Küçük giydirdi.

Duygusal anlar yaşayan Başkan M. Yasin Özlü kürsüde yaptığı konuşmada öğrencilere teşekkür ederek, “Bu yeşil-siyah cübbeyi 2004 yılında Kocaeli Üniversitesi’nden mezun olunca giymiştim. Açıkçası çok duygulandım. Kimin aklına geldiyse, çocuklarımıza, öğrencilerimize, öğretmenlerimize çok teşekkür ederim.” dedi.

BAŞKAN ÖZLÜ: “ÇOCUK ÜNİVERSİTEMİZ GÜN GEÇTİKÇE BÜYÜYOR”

Göreve geldiğinde kendisini en çok heyecanlandıran projenin Başiskele Çocuk Üniversitesi olduğunu söyleyen Başkan Özlü, “Bu proje 2017 yılında hayata geçirildi. Biz göreve geldiğimizde yapılan projeleri gördüğümüzde beni en çok heyecanlandıran Başiskele Çocuk Üniversitesi oldu. Ancak bu projemiz eski binasına sığmamaya başlamıştı. Vatandaşlarımızdan yoğun talep vardı o yüzden öğrenci kapasitemizi 200 öğrenciden 650 öğrenciye çıkardık ve yeni binamıza taşındık. Bu yeni binamızı üniversitemizin ve öğrencilerimizin ihtiyaçları çerçevesinde yeniden dizayn ettik ve öğrencilerimizin hizmetine sunduk. Bu proje gerçekten bizi heyecanlandırıyor. Her geçen gün Başiskele Çocuk Üniversitemiz büyüyor.” diye konuştu.

Belediye Başkanı Yasin Özlü, “Ülkemizin içinde bulunduğu bu süreçte bu tip özel yetenekli çocuklarımıza ne kadar önem vereceğimizi gösteriyor. Türkiye şu an bizim dönemizde bölgesel bir güç, ama inşallah bu çocuklarımızın dönemlerinde de süper güç olacak ve bunu bu çocuklar başaracak. Biz de inşallah geleceğin bilim insanlarını bu üniversiteden çıktığını görünce emekli bir belediye başkanı olarak bu çocuklarımızla karşılaşırsak, bizim de en büyük kazancımız bu olacak.” ifadesini kullandı.

BAŞKAN ÖZLÜ MAHALLE SAKİNLERİNE DE MÜJDE VERDİ

Başiskele Çocuk Üniversitesi’ne tahsis edilen yeni binanın hafta içi de mahalle sakinlerine hizmet edeceğini söyleyerek mahallelilere müjde verdi. Başkan Özlü, “Bu binamız hafta sonu Çocuk Üniversitesi olarak hizmet veriyor. Biz buranın hafta içi de değerlendirilmesini düşünüyoruz. Burası haftanın diğer günlerinde bir bilgi evi gibi bu bölgemizdeki öğrencilerimizin istifade edeceği bir kurum haline gelecek. Hafta içi de Şehitekrem ve Kılıçarslan Mahallemiz’deki çocuklarımız buraya gelip okuldan sonra ödevlerini yapıp, kitap okuyabilecekler, satranç oynayıp hep birlikte vakit geçirecekler.” dedi.

BAŞKAN ÖZLÜ EMEĞİ GEÇEN HERKESE TEŞEKKÜR ETTİ

Başkan Özlü konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:

“Bizler çok güzel şehirler inşa edebiliriz, çok güzel binalar yapabiliriz, en güzel yolları yapabiliriz. Ama bir nesli ihya etmeyi unutursak yaptığımız bu güzel şehirler hiçbir şey ifade etmez. Çünkü kente anlam katan, binalara anlam katan, binalara ruh veren içinde yapılan hizmetlerdir. Başiskele Çocuk Üniversitemizin kentimize, ülkemize ve milletimize çok faydalı olacağını biliyoruz. Çünkü Başiskele Çocuk Üniversitemiz ilimizde ilk, ülkemizde ikinci olma özelliği taşıyan proje. Bu projede emeği geçen özellikle önceki dönem belediye başkanımız Hüseyin Ayaz’a, Kocaeli Üniversitesi Rektörümüz Sadettin Hülagü’ya, çocuk üniversitemizde görev alan hocalarımıza ve tüm herkese çok teşekkür ediyorum.” 

BAŞKANVEKİLİ YAŞAR ÇAKMAK: ÇOCUK ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİ İKİ KERE ŞANSLI

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Yaşar Çakmak, “Burada bulunan öğrencilerin hepsi iki kere şanslı. Birincisi fark edilmişler, ikincisi böyle bir ortama dahil olmuşlar. Her çocuk bizim için değerli; ama bu çocuklara az bir emekle çok daha yüksek performanslar ve sonuçlar alma imkânı var. Bu farkındalığı etrafımıza söylememiz lazım. Çocukların da biraz farklılıklar hisseden ailelerin testler yaptırıp çocuklarına baktırması lazım. Çünkü böyle çocuklarımız zamanla fark edilmezlerse köreliyor. Burada ortam çok güzel. Her türlü bilim, sanat ve spor gibi bir çok becerilere sahip bireyler burada yetişecek. Kocaelimiz’in dört bir köşesinden buraya gelen öğrencilerimize ve öğretmen arkadaşlarımıza yeni eğitim ve öğretim döneminde başarılar diliyorum.” dedi.  

MİLLETVEKİLİ KATIRCIOĞLU: ÇOCUKLAR İÇİN YAPILAN HER HİZMET BİZİM İÇİN ÖNEMLİ

AK Parti Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, “Çocuk hem bizim medeniyetimizde, hem de inancımızda çok ayrı bir öneme sahip. Biz öyle bir Peygamber’in ümmetiyiz ki kuşu ölen çocuğa taziyeye giden bir peygamber ümmetiyiz. Bizde çocuğun çok önemli bir yeri var. Çocuklar bizim cevherimiz, en büyük hazinemiz. Onları ne kadar iyi işlersek geleceğimiz o kadar çok aydınlık olur. Bu anlamda çocuklarımıza yaptığımız her yatırım ve hizmet bizim için çok önemli.” diye konuştu.

“BAŞİSKELE’DE ÇOCUKLAR İLK ÖNCE ÜNİVERSİTEDE EĞİTİME BAŞLIYOR”

Radiye Sezer Katırcıoğlu “Başiskele’de yapılan hizmetleri hep birlikte görüyor ve takip ediyoruz. Başiskele için şunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Başiskele’de çocuklar ilk önce ilkokulda değil, üniversitede eğitime başlıyor. Bu bir ayrıcalıktır. Ayrıca Başiskele Çocuk Üniversitesi’nin sadece Başiskele’ye değil, Kocaeli’ndeki hatta çevre illerden gelen öğrencilere de hizmet verdiğini buradan belirtmek isterim. Çok güzel bir örnek. Başiskele, Kocaeli’de ilklere, farklı ve örnek projelere imza atan nadir ilçelerimizden birisi.” diye konuştu.

KATIRCIOĞLU BARIŞ PINARI HAREKATI’NA DA DEĞİNDİ

Radiye Sezer Katırcıoğlu, Türkiye’nin güneydoğusunda Suriye’de yürütülen Barış Pınarı Harekatı’na da değinerek, “Askerlerimize, ordumuza buradan dualarımızı gönderiyoruz. Bizim güvenliğimiz, çocuklarımızın daha güven ve huzur içinde geleceğe daha güvenle bakacakları bir ülkeyi bırakabilmek için terör yuvalarını kökünden kazıyabilmek, terör devletini bertaraf edebilmek adına bir harekat başlattılar. Rabbim onları korusun, muzaffer eylesin.” dedi.

Katırcıoğlu, Başiskele Çocuk Üniversitesi’nin yapımında emeği geçen herkese teşekkür ederek yeni eğitim ve öğretim yılında tüm öğretmenlere ve öğrencilere başarılar diledi.

Konuşmaların ardından AK Parti Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Yaşar Çakmak, Başiskele Belediye Başkanı M. Yasin Özlü ve Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Ahmet Küçük, Başiskele Çocuk Üniversitesi idarecilerinin eşliğinde sınıfları gezdiler. Öğretmenlerden ve idarecilerden eğitimler hakkında bilgiler alan misafirler, öğrencilerle de sohbet ettiler.

İlet  l 
Arşiv  l 
Yazdır  l 
l Fotoğraflar
 
Başiskele Çocuk Üniversitesi, Başiskele Belediyesi ve Kocaeli Üniversitesi'nin Sosyal Sorumluluk Projesidir.
Yazılım K7
Dokümanlarımız  | 
Bize Ulaşın  | 
İletişim